اجرائی کشوری

كره‌جنوبي0 ـ ايران 1

تيم ملي ايران پيش از این مسابقه 3 بار در ورزشگاه جام جهاني سئول به مصاف كره جنوبي رفته بود كه يك باخت 2 بر صفر و دو تساوي يك بر يك به دست آورده بود.اما ديروز روز ديگري بود… تنها برد ايران مقابل كره جنوبي در سئول به 39 سال قبل برمي‌گردد كه تيم ملي به رهبري پرويز دهداري در يك بازي دوستانه در 21 شهريور ماه 1350 با نتيجه 2 بر صفر كره جنوبي را در سئول مغلوب كرده بود.ديروز اما تاريخ تكرار شد و ايران در سئول و در مقابل چشمان هواداران دو آتشه كره اي اين تيم را شكست داد.اي كاش اين پيروزي اسال گذشته و در آخرين بازي ايران در رقابتهاي مقدماتي جام جهاني اتفاق مي افتاد…

ورزشگاه جام جهاني كره
تماشاچي 45هزارنفر
گل: مسعود شجاعي(36) براي ايران
اخطار: عقيلي، نصرتي، تيموريان(ايران)، چونگ سونگ (كره)
ايران: سيدمهدي رحمتي، محمدنصرتي، سيدجلال حسيني، هادي عقيلي، احسان حاج‌صفي، جواد نكونام(كاپيتان)، آندرانيك تيموريان، پژمان نوري(83 حنيف عمران‌زاده)، مسعود شجاعي(94 هادي نوروزي)، غلامرضا رضايي(78 مهرداد اولادي)، محمد غلامي (37كريم انصاري‌فرد)(70 مهرداد اولادي)
شرح بازي

تيم ملي فوتبال ايران در يك بازي حساب شده توانست كره جنوبي را پس از 39 سال در خانه شكست دهد.

افشين قطبي در شرايطي ايران را به ميدان كره جنوبي فرستاده بود كه برخلاف بازي گذشته، تيم ملي شكل دفاعي‌تري داشت. اكثر مواقع مسعود شجاعي به جمع دو مهاجم تيم ملي اضافه مي‌شد. تركيب دفاعي نيز با حضور حاج‌صفي در سمت چپ و نصرتي در سمت راست تغيير كرده بود. در بين اين 4 نفر نصرتي بهترين عملكرد را داشت.
نمايش تيم ملي در قسمت بازي‌سازي به جز در يك ربع پاياني نيمه اول و يك ربع اول بازي محتاط آميز بود كه با توجه به جو بازي عادي به نظر مي رسيد. بيشتر توان هافبك‌ها صرف تخريب بازي حريف،كنترل پارك و دفاع شد كه البته با توجه به اينكه اين بازي در زمين كره برگزار مي‌شد، شايد اين روش چندان هم غيرطبيعي نبود. ايران به خصوص در ابتداي نيمه دوم رويايي و فوق‌العاده بازي كرد و تيمي در سطح اول آسيا نشان داد.
برد ايران در كره نتيجه بسيار مهمي است و روحيه مضاعفي به ما خواهد داد. بازيكنان مشهور كره در ميدان بودند و آنها در بازي قبلي نيجريه را متوقف كرده بودند. كره بخصوص در 20 دقيقه پاياني بسيار برتر از ايران بود و مي‌توانست به گل برسد.
لزوم دفاع خوب و گل نخوردن، چيزي است كه اهميت آن در اين دو بازي مشخص شد. به هر حال سفر به شرق آسيا اين فرصت را به كادرفني خواهد داد تا با آرامش خيال نقطه ضعف‌هاي تيم ملي را كاهش بدهد. به اين صورت است كه ما در جام ملت‌ها مي توانيم يك مدعي بزرگ باشيم.

تیم ملی کره جنوبی پس از 15 بازی خانگی بدون باخت مقابل ایران اولین شکست خانگی خود را پس از حدود 5/2 سال متحمل شد.
آخرین باری که کره جنوبی در یک بازی ملی خانگی باخته بود به 30 ژانویه 2008 برمی گردد که مقابل شیلی 1- صفر مغلوب شد. این تیم طی این مدت 12 بازی در سئول و 3 بازی در سوون انجام داده بود و در این بازیها 11 برد و 4 مساوی کسب کرده بود.
کره جنوبی بعد از تساوی 1-1 مقابل ایران در سال گذشته که در چارچوب بازیهای مقدماتی جام جهانی بود، 5 بازی اخیر خود در خانه را با برد مقابل پاراگوئه، استرالیا، سنگال، اکوادر و نیجریه پشت سر گذاشته بود.
تیم ملی ایران دومین بازی دوستانه خود را در شرق آسیا بدون گل خورده پشت سر گذاشت تا رکورد بسته نگه داشتن دروازه از سوی مهدی رحمتی به 232 دقیقه برسد. تیم ملی آخرین بار در دقیقه 38 بازی دوستانه مقابل ارمنستان گل خورده بود و در دو بازی اخیر مقابل چین و کره جنوبی گلی دریافت نکرده است. البته در این میان نباید از نقش پر رنگ رحمتی گذشت که به خصوص مقابل کره جنوبی درخشش فوق العاده ای داشت.

در 4 بازی اخیر تیم ملی مقابل تایلند، ارمنستان، چین و کره جنوبی تیم ملی فقط یک گل دریافت کرده است که جای امیدواری زیادی به این خط دفاعی در جام ملتهای آسیا وجود دارد.

شرح گل‌:
1ـ0ايران: اشتباه ليونگ پيو و توپ دزدي هوشمندانه پژمان نوري و پيش‌روي اين بازيكن و پاس فوق‌العاده‌اش مسعود شجاعي را با دروازه‌بان كره تك به تك كرد كه ضربه سرضرب و چيپ مانند شجاعي ايران را از كره پيش انداخت.