اطلاعیه کمیته فرهنگی فدراسیون به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان
فرهنگی

اطلاعیه کمیته فرهنگی فدراسیون به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان

اطلاعیه کمیته فرهنگی فدراسیون به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان

کمیته فرهنگی فدراسیون به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان اطلاعیه ای را برای مدیر عاملان باشگاههای کشور و روسای هیاتهای فوتبال صادر کرد.

 

نامه کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال و پس از تائید دبیر کل  به شرح زیر اعلام شد:

“شَهرُ رَمضان الذی اُنزِلَ فیهِ القرآن”
پیامبر اکرم (ص) : درهای آسمان در نخستین شب ماه رمضان گشوده می شود و تا آخرین شب آن بسته نخواهد شد.  
مدیران عامل باشگاههای فرهنگی ورزشی فوتبال و فوتسال کشور 
رؤسای محترم هیأت های فوتبال استان های سراسر کشور
با سلام و احترام 
در آستانه رسیدن ماه مبارک رمضان موسم شکوفائی ایمان و عشق به بندگی خداوند سبحان و بهار قرآن بر همه جان های عاشق و کسب توفیق افتخار حضوری مجدد در ضیافت معنوی سفره رحمت و مغفرت الهی برای یکایک آحاد جامعه فوتبال کشور به شکرانه درک این موسم، خدای را سپاسگزار و پیام رحمتش قرآن را عظیم می شماریم. در همین راستا برای درک هرچه بهتر واجب عظیم الهی، (روزه ماه مبارک رمضان) و بهره گیری از ایام پر فضیلت و با ارزش ماه مهمانی خداوند شایسته است مقرر فرمائید نسبت به موارد ذیل هماهنگی و اقدام لازم از سوی کمیته های فرهنگی هیأت ها و باشگاه ها مبذول گردد:
1-تشکیل ستاد بزرگداشت بمنظور تکریم و تعظیم ماه مبارک رمضان با مسئولیت آن برادر عزیز و با حضور مسئول فرهنگی هیأت و باشگاه بمنظور پی گیری برنامه ها و فعالیت های فرهنگی و ارائه گزارشات مستند به فدراسیون فوتبال
2-برنامه ریزی جهت اقامه نمازهای جماعت ظهر، عصر و مغرب و عشاء در محل هیأت و باشگاه با حضور پرشور آحاد جامعه فوتبال
3- برگزاری جلسات آموزشی و توجیهی ویژه بازیکنان، مربیان و کادر فنی و سرپرستی و پزشکی تیم های فوتبال باشگاهها به صورت گروهی (عمومی) و فردی (اختصاصی) و نیز اعضاء هیأت فوتبال استان با دعوت از روحانیون معظم بمنظور بیان احکام، شرایط روزه، فلسفه و آثار و برکات ارزنده این فریضه الهی 
4- همانطور که مطلعید روزه ماه مبارک رمضان بر همه مسلمانان مکلف بالغ، عاقل که سلامت جسمانی داشته و مسافر نیستند واجب بوده و عذرهایی همچون تحت قرارداد بودن، سختی کار، برگزاری تمرین و مسابقه و …. مجوز روزه نگرفتن نبوده و برابر نظر شرع و دین مقدس اسلام دلیل روزه خواری نمی باشد. لذا مزید امتنان است در کارگاه آموزشی ویژه رمضان برابر فتوای مراجع عظام تقلید و بنا به وظیفه مقلدین تذکرات عمومی و اختصاصی و راهنمایی لازم ارائه گردد.
5- با عنایت به اینکه مسابقات لیگ حرفه ای حداقل در یک فاصله زمانی 90 دقیقه بعد از اذان مغرب سازماندهی شده و برگزار می گردد، مزید امتنان است در جلسه ستاد تکریم و تعظیم ماه مبارک رمضان ویژه باشگاهها، هماهنگی لازم در خصوص برگزاری تمرینات بعد از افطار بویژه با همکاری و مشارکت فعال سرمربیان محترم به عمل آمده و با افراد روزه دار (بازیکن و مربیان) همکاری شایسته مبذول گردد
6-شایسته است بسته فرهنگی ویژه رمضان و قرآن، توسط کمیته فرهنگی باشگاهها  و هیأت فوتبال استان، تهیه و در اختیار کلیه اعضاء محترم هیأت و باشگاه اعم از بازیکنان، کادر فنی و سرپرستی و در صورت امکان تماشاچیان گذاشته شود.
7- از آنجائیکه ایام لیالی قدر و شب های پر فیض آن از جایگاه خاص معنوی در بین شیعیان روزه دار برخوردار می باشد لذا تلاش گردد ورزشکاران، مربیان و آحاد جامعه فوتبال استان در مراسم پر فیض لیالی قدر حضور شایسته و اثر بخش داشته باشند.
8-نماسازی فرهنگی و تبلیغی در محل هیأت، باشگاه و مکان تمرین تیم، مزین به جملات و سخنان گهربار معصومین پیرامون فضیلت ماه پرخیرو برکت رمضان ضروری است. 
9-بمنظور دستگیری از مستمندان و ترویج اقدامات خیرخواهانه برنامه ریزی و حضور شایسته آحاد جامعه فوتبال بویژه سرمربی و بازیکنان در برنامه های فرهنگی-مذهبی و نیز ملاقات با سالمندان، پیشکسوتان، جانبازان و حضور در مراسم گلریزان و اقدامات مشابه بسیار کارساز و اثر بخش خواهد بود.
10-هماهنگی با مراکز صدا و سیمای استان در مستند سازی و انعکاس اقدامات فرهنگی ویژه ماه مبارک رمضان در بین جوانان، الگو آفرین و اثربخش خواهد بود.
11-بمنظور غنابخشیدن به برنامه های فرهنگی در خلال مسابقات تلاش گردد با دعوت از اساتید قرآنی و گروههای مجرب در اجرای برنامه تواشیح، ترتیل قرآن و نیز مسابقات پیامکی با استفاده از اسکوبرد در استادیوم ها ویژه تماشاچیان اقدامات گسترده صورت گیرد.
12-سنت افطاردادن با حضور خیرین و آحاد جامعه فوتبال بویژه در سطح استادیوم ها و باشگاه فرهنگی ورزشی نیزاز جمله اقدامات پسندیده و در خور تحسین می باشد.
13-برپائی جشن باشکوه عید سعید فطر با اهداء جوایز و قدردانی از ورزشکاران با اخلاق و خانواده ایشان در قالب برنامه های متنوع و شاد به عنوان بزرگترین عید مسلمانان خاطره ای به یادماندنی برجای خواهد گذاشت. 
14-تلاش گردد گزارش مکتوب و مستند از اقدامات انجام شده حداکثر تا تاریخ 30/5/92 توسط کمیته فرهنگی هیأت و باشگاه تهیه و به کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال ارسال شود.