اجرائی کشوری

قطبی: می خواهیم به مردم ایران هدیه بزرگی بدهیم

نشست خبری افشین قطبی، قبل از بازي با كره شمالي كه فردا برگزار مي‌شود با حضور خبرنگاران ایرانی و خارجی برگزار شد. سرمربی تیم ملی در ابتدا گفت: ديدار با عراق بازي حساسي بود و خوشحالم كه توانستيم پيروز شويم. بازي با كره شمالي هم سخت و سرنوشت‌ساز است. تنها نگراني من صعود ايران به مرحله بعدي است و به همين دليل در بازي فردا تنها به فكر كسب 3 امتياز هستيم.
سرمربي تيم ملي درباره تجربه خوب كره شمالي در جام جهاني تصريح كرد: ايران در 20 ماه گذشته دو بار با اين تيم روبرو شده و من از طريق دي‌وي‌دي و تلويزيون بازي‌هاي اين تيم را آناليز كردم. آنها فوتبال را خوب متوجه مي‌شوند، در دفاع متمركز و در ضد حمله خطرناك هستند. هر تيمي حتي برزيل هم در مقابل آنها به مشكل برمي‌خورد اما من از تفكر و نوع بازي آنها آشنايي دارم.
قطبي در پاسخ به اين سؤال كه چرا در بازي گذشته از دو هافبك استفاده كرد، گفت: من در فوتبال سيستم هجومي را دوست دارم اما در جام ملت‌هاي آسيا شرايط متفاوت است و بايد همه جوانب را در نظر گرفت. ما در دفاع و حمله تمركز لازم را داريم.
وي درباره پيشرفت فوتبال در شرق آسيا عنوان كرد:‌ دنيا مثل يك دهكده جهاني شده و به سرعت تبادل اطلاعات مي‌شود. بايد كيفيت فوتبال آسيا را بالا برد. در اروپا همه چيز عالي است اما در آسيا هنوز يك سري از ليگ‌ها مشكلاتي دارند.
قطبي در تشريح بازيكنان تيم ملي اظهار داشت: در همه پست‌ها نفرات خوبي داريم و من براي 11 نفر كار سختي دارم و سعي مي‌كنم بهترين‌ها را انتخاب كنم. هر بازي مشكلات خاص خودش را دارد و من با توجه به سبك بازي كره شمالي سيستم تيم را انتخاب مي‌كنم.
سرمربي تيم ملي درباره ويروس سرماخوردگي خاطرنشان كرد: اين مسئله چيز مهمي نيست. تعداد كمي از بچه‌ها دچار اين مشكل شدند و كادر پزشكي در تلاش است كه آنها را برساند. اين ويروس 10 روز پيش وارد اردو شده ابتدا كاپيتان تيم و سپس خودم گرفتم اما مشكلي نيست. با توجه به هدفي كه داريم فقط براي قهرماني خود را آماده كرده‌ايم.
درباره اينكه پس از پيروزي مقابل عراق برخلاف گذشته انتقادات از وي كمتر شده، گفت: اين خاصيت فوتبال حرفه‌اي است كه نظرات زيادي درباره آن داده مي‌شود. بعد از 30 سال كه به ايران آمدم مردم استقبال خوبي از من كردند و مي‌خواهم با قهرمان شدن در جام آسيا، هدیه بزرگی به آنها بدهیم، نه برای خودمان بلکه برای مردم؛ مثل سال 2007 عراق قهرمان شد و خوشحالي را به مردم كشورش هديه كرد.
سرمربي تيم ملي درباره اينكه چطور توانسته تمركز بازيكنان را براي بازي با كره شمالي حفظ كند، گفت: براي قهرمان شدن بايد 6 بازي ديگر انجام دهيم. تيم ما كيفيت لازم را دارد هدف ما چون قهرماني است بازيكنان بايد با موارد متعدد كنار بيايند. ما تلاش زيادي براي اين بازي‌ها كرده‌ايم.
وي در پايان در پاسخ به اين سوال كه دوست دارد در مرحله بعدي با كره جنوبي يا استراليا روبرو شود، گفت: براي من هيچ فرقي نمي كند. با وجود اینکه رسانه های ایران مطالب غیرصحیحی از نقل من نوشتند که دوست دارم در دور بعد با چه تیمی بازی کنیم. در انتخابی که از بازیکنان داشتیم، در همه نقاط بازیکنان بسیار خوبی داریم و اصلا فرقی نمی کند با چه تیمی روبرو شویم. همه تیم ها قوی هستند و تیمی که داعیه قهرمانی دارد باید خوب بازی کند.