اجرائی کشوری

فولاد گسترش در لیگ یک می ماند

بهروان: نگاه کوتاه مدت و نتیجه گرا به فوتبال ایران ضربه زده است… غلامرضا بهروان رئیس سازمان لیگ آزادگان در گفتگو با سایت فدراسیون فوتبال درباره آیین نامه لیگ یک ، انتقال تیم ها ، وضعیت فوتبال پایه در استانها ، رقابت های لیگ برتر پایه و همچنین حکم کمیته استیناف درباره تیم فولاد گسترش تبریز صحبت کرد.
به گزارش سایت رسمی فدراسیون، بهروان درباره آیین نامه رقابت های لیگ یک گفت: در مرداد ماه سال گذشته آیین نامه لیگ یک دربرگیرنده موارد مهمی شد. از جمله در بند 5-1-3 شرایط سه تیم صعود کننده به لیگ برتر اعلام شد و تاکید شد تیم هایی که به لیگ برتر صعود کنند ، واجد شرایط برای حضور در لیگ برتر باشند.
وی ادامه : ما به باشگاههای لیگ یک اعلام کردیم که باید باشگاههای لیگ یک دارای ثبت شرکت ، اساسنامه براساس کمیسیون ماده 5 ، دارای اعضای هیات مدیره ، رئیس هیات مدیره ، جایگاه حقوقی اعضای هیات مدیره و مدیرعامل ، اعلام منابع مالی ، مطابقت با اساسنامه های فدراسیون و فیفا ، دارای ورزشگاه محل تمرین و حتی اگر هم مالک نیستم اجاره نامه ورزشگاه و یا ارائه سند ورزشگاه و برنامه های پنج ساله شان را ارائه دهند و همچنین ساختار باشگاههایشان را به ما اعلام کنند که متاسفانه باشگاههای زیادی به ما هیچ پاسخی ندادند و ما در حال پیگیری هستیم و از همین جا اعلام می کنم که همه باشگاهها باید همه بدهی شان را تسویه کنند وگرنه در قرعه کشی اجازه حضور ندارند. همچنین در مورد خرید و فروش تیم ها در استان ها باید فدراسیون فوتبال موافقت کند . چرا که برخی از استان ها تراکم تیم دارند . باید تعداد تیم ها را در کشور کم کنیم تا کیفیت رقابت ها بالا برود .
بهروان با انتقاد از اجاره ای شدن فوتبال گفت: به عنوان رئیس سازمان لیگ آزادگان به هیچ وجه موافق انتقال تیم ها از جای به جایی دیگر نیستند، چرا که معتقدم استانها خودشان باید تلاش کنند تا تیم هایشان به رده های بالا برسد و ریشه بدواند و به نظر من باشگاهها باید به تیم پایه توجه کنند نه فوتبال پایه. متاسفانه انتقال بازیکنان غیربومی به تیم های پایه هم رسیده که می تواند یک فرایند نامیمون باشد. جدا کردن یک بازیکن نونهال، نوجوان و یا جوان از خانواده و محیطی که در آن به دنیا آمده است ، معضلات فرهنگی ، شخصیتی را به دنبال خواهد داشت. و به جای اینکه بازیکنان در محیطی که زندگی کردند با سنت هایشان آشنا شوند و تحصیل کنند با فرهنگ دیگری آشنا خواهند شد که می تواند در درازمدت تبعات سوئی داشته باشد.
وی با اشاره به نتیجه گرا شدن فوتبال گفت: نتیجه گرایی باعث شده تا نگاه باشگاهها کوتاه مدت باشد نه بلندمدت و همین کافی است که به فوتبال کشور ضربه بخورد. نمونه اش همین چند وقت پیش بود که در یکی از ورزشگاهها زمانی که تیمی از راهیابی به لیگ برتر محروم شد ، طرفداران آن تیم به خاطر تفکر غلط ورزشگاه را به هم ریختند و بازی را تعطیل کردند . چرا که فکر می کردند که تا سالیان سال این فرصت را بدست نمی آورند و این در حالی است که در کنار تمام این مسائل رشد زیرساخت ها در وضعیت خوبی نیست و با اقبال عمومی همخوانی ندارد و توقعات مردم بیش از امکانات باشگاهها ست. شما نگاه کنید ما از ورزشگاههایی استفاده می کنیم که 60 سال قدمت دارند . امیدوارم کسانی که ورزشگاه می سازند به استانداردهای فیفا و ای اف سی توجه کنند.
بهروان در ادامه با اشاره به برگزاری لیگ های برتر پایه گفت: تیم نفت اهواز قهرمان لیگ برتر امید شد و تیم های سپاهان اصفهان ، فولاد خوزستان و صنعت نفت آبادان در رده دوم تا چهارم قرار گرفتند. البته ما می خواستیم تا همین امروز قهرمان لیگ های برتر نوجوانان و جوانان معلوم شود. اما به دلیل تشکیل اردوهای استعدادیابی تیم ملی جوانان و برگزاری اردوی تیم ملی نوجوانان ، فینال این رقابت ها به تعویق افتاد و سعی می کنیم تا اواسط تیرماه آنها را به پایان برسانیم. در لیگ برتر جوانان تیم های سپاهان ، مس کرمان ، استقلال اهواز و فولاد خوزستان به جمع 4 تیم برتر راه یافتند که سپاهان با مس و استقلال اهواز با فولاد خوزستان به صورت رفت و برگشت روبه رو خواهد شد. در رقابت های لیگ برتر نوجوانان سپاهان با ذوب آهن و نفت آبادان با فولاد خوزستان روبه رو خواهند شد و برنده این بازیهای نیمه نهایی به فینال خواهند رفت تا تکلیف قهرمان مشخص شود. اگر نگاهی به این رقابت ها بیاندازیم خواهید دید که تیم های اصفهان و خوزستان چه توجه ای به فوتبال پایه دارند و می توانند آینده فوتبال این استانها را بیمه کنند.
وی در پایان گفت: پرونده باشگاه فولاد گسترش تبریز بارها و بارها در کمیته انضباطی و استیناف بررسی شده و مدارک جدید این باشگاه هم ارائه شده و با بررسی تخصصی که انجام شده و رایی که کمیته استیناف داده این تیم در لیگ یک می ماند.