روابط عمومی

فوتبال جهان، زیر چشمان تیزبین پالدی سیستم(سیستم هوشمند داوری مسابقات ورزشی)

سیستم هوشمند داوری مسابقات ورزشی اختراع سیروس پالدی روز دوم دیماه در استادیوم یادگار امام تبریز آزمایش موفقیت آمیز خود را پشت سر گذاشت.

سیروس پالدی مخترع جوان تبریزی در گفتگویی با پایگاه خبری اداره کل ورزش و جوانان از جدیدترین اختراع خود که در زمینه برگزاری مسابقات ورزشی است،سخن گفت. سیروس پالدی پژوهشگر، ایده پرداز و مخترع جوان تبریزی دارنده دو مدال طلای جهانی در مسابقات اختراعات INOVA 2016 & MTE 2017 ،عضو بنیاد ملی نخبگان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، رتبه اول جشنواره اختراعات ایران سال ۱۳۹۳و نویسنده چهار جلد کتاب ابتکاری دو زبانه تحت عنوان ۵۰۵ است.
آقای پالدی،جرقه ایجاد این سیستم و ایده اولیه آن از کجا شروع شد و فرایند ثبت و شکوفایی آن چه مراحلی را گذراند؟
بازی فوتبال بین تیمهای نفت تهران و تراکتور سازی تبریز در سالهای گذشته و حاشیه های داوری که در این بازی به وقوع پیوست،انگیزه اولیه برای ایجاد ” سیستم هوشمند داوری مسابقات ورزشی “با نام اختصاری ” پالدی سیستم ” را به من داد.
برای بهبود کیفیت داوری مسابقات ورزشی مخصوصا فوتبال، این سیستم مکانیزمی دارد که به یاری داوران این رشته مهیج ورزشی می آید.
وقتی طرح را به فدراسیون فوتبال کشورمان ارائه کردیم، دپارتمان داوری با صحه ای که بر لزوم استفاده از این تکنولوژی گذاشت، رییس فدراسیون فوتبال را برانگیخت تا از این تکنولوژی در استادیومهای ورزشی کشور استفاده کند.
در حین فرایند ثبت این اختراع در اداره ثبت مالکیت معنوی، در مسابقات جهانی I Can کانادا رفتیم و به فینال این مسابقات راه یافتیم و برای کسب مدال طلا می بایست جزئیات طرح را در اختیار مجری مسابقات قرار می دادیم، ولی از آنجایی که هنوز ثبت نکرده بودیم‌ و بیم آن را داشتیم که افراد مغرض ان را به نام کشور دیگری ثبت کنند،لذا از ارایه جزییات طرح امتناع کردیم و از کسب مدال طلای ان مسابقات به قیمت اعتلای میهمن مان گذشتیم.
در جشنواره اختراعات سال ۲۰۱۶ در سطح ۵۴ کشور جهان که مجری ان انجمن مخترعین اروپا بود،مدال طلای اختراعات ورزشی را برای پالدی سیستم کسب کردیم.
در سال۲۰۱۷ نیز در مالزی، یک مدال طلای دیگر برای این اختراع کسب کردیم.
در این راه، پیشنهادات خوبی از کشورهای اروپایی دریافت کردیم تا برای تجاری سازی این اختراع بتوانیم به نفع کشورمان از این پیشنهادات استفاده کنیم.
همزمان با این فعل و انفعالات، در راستای ارتقای نرم افزار این اختراع نیز کار کردیم.
لطفا در رابطه با استقبال بخش خصوصی داخلی و خارجی از این اختراع و سرمایه گذاری در خصوص تجاری سازی آن توضیحاتی بفرمایید.
بعداز جستجو در میان شرکتهای فعال داخلی و خارجی در زمینه این تکنولوژی، اکنون یک قرار داد ۲۰ ساله با یک شرکت آلمانی منعقد کرده ایم که به صورت یک طرفه می توانیم آن قرار داد را لغو کنیم که به زعم اساتید دانشگاهی کشورمان این قرار داد کاملا شرکت اروپایی را دست بسته گذاشته است.
برای اینکه پالدی سیستم به جهانیان ارائه شود،بسیار مشتاق هستیم که با نام ایران به تولید انبوه رسیده و در استادیومهای ورزشی سراسر جهان استفاده شود.
ما در برهه ای از تاریخ مجبور به دفاع از کشورمان شدیم و اکنون وظیفه جوانانی چون بنده است تا نام کشورمان را در زمینه ای دیگر بر سر زبانها بیاورد.
از بخش دولتی و بالاخص وزارت ورزش و جوانان انتظار مساعدت و یاری داریم. تجاری سازی این تکنولوژی به نام کشور ایران در عرصه تکنولوژی و مهندسی ورزشی، ما را در موضع قدرت قرار میدهد و می توانیم امتیازات ویژه ای از فیفا به نفع فوتبال خودمان بگیریم.
آقای پالدی مکانیزم عمل این تکنولوژی چگونه است؟
این اختراع شامل بخشهایی است که همگی در اختیار داور است تا یک بازی خوب و بدون حاشیه ای را سوت بزند. مچ بند، توپ، خطوط طولی و عرضی بازی و سانتی متر به سانتی متر زمین بازی توسط این تکنولوژی رصد می شود. با استفاده از این تکنولوژی، زمان ازدست رفته بازی به حداقل خود می رسد و همچنین در ضربات ایستگاهی، فاصله توپ و دیوار دفاعی به صورت خودکار اندازه گیری و مشخص می شود. لیزری که با استفاده از آن محل ضربات ایستگاهی و خطاهای حین بازی فوتبال،مشخص می شود ۲۰ سال گارانتی دارد و امکان از کارافتادن آن حین بازی تقریبا به صفر میل می کند.
این اختراع کاملا با استانداردهای زیست محیطی همخوانی داشته و هیچ آلایندگی برای محیط و انسان ندارد.
با استفاده ازاین تکنولوژی، هنگام گل شدن توپ، رنگ توپ تغییر می یابد که داوری بازیهای فوتبال را آسان تر میکند.
از وزارت ورزش و جوانان درخواست می کنم یک نگاه ویژه به این پروژه ملی داشته باشد و برای تجهیز استادیومهای فوتبال به این تکنولوژی و اجتناب از ناداوریهای فوتبال، حمایت ویژه ای به عمل بیاورد.
برای جوانان مستعد، مخترعین جوان و علاقه مندان به پژوهش کشورمان چه توصیه ای دارید؟
تلاش،تلاش و تلاش. جوان اگر زمین می خورد باید بایستد و ادامه دهد. برگزاری استارت آپ های چالشی و به روز می تواند این جوانان را به سوی آینده ای خوب سوق دهد. من و تیمی که با انها در مورد این اختراع همدلانه همکاری کردیم،بارها با ناملایمتی مواجه شدیم،قطعا در مواردی بدون حامی مالی بودیم ولی راه را ادامه دادیم.
پالدی در بخش دیگری از گفتگوی خود به ارتقای دانش تکنولوژیکی کشورمان در زمینه ورزشی اشاره کرد و گفت: هرچند فوتبالمان در مقایسه با کشورهای اروپایی در مراتب پایین تری قرار دارد ولی با این اختراع ثابت کردیم که در تولید دانش برای ارتقای ورزش عملکرد خوبی داشته ایم. شرکت مایکروسافت،آدیداس و چندین شرکت اروپایی و آمریکایی در صدد مذاکره با ما و عقد قرارداد در رابطه با تجاری سازی این اختراع هستند.