اجرائی کشوری

سوزوكي: ورزشگاه‌هاي ايران از نظر امكانات، زمين‌ها و بليت‌فروشي مشكل دارند

رئيس ليگ قهرمانان آسيا گفت: ورزشگاه‌هاي ايران از نظر امكانات، زمين‌ها و بليت‌فروشي مشكل دارند… سوزوكي و عزيز محمدي رئيس سازمان ليگ ايران امروز نشست خبري در آكادمي ملي فوتبال برگزار كردند. سوزوكي رئيس ليگ قهرمانان آسيا توضيحاتي در مورد بازديدش از باشگاه ليگ برتري ايران به شرح زير داد.

* تشكر از رسانه‌ها به خاطر حضور در كارگاه آموزشي

ابتدا بايد از رسانه‌هاي ايران و نشست خبري تشكر كنم زيرا اين نشست خبري فرصت خوبي براي اين بود كه اطلاعات خود را به اشتراك بگذاريم و از اين هم انديشي براي فوتبال ايران و آسيا كمك بگيريم.

* فردا با مسئولان باشگاه جلسه داريم

روز گذشته بازديد ما از كليه باشگاه‌هاي ليگ برتري به پايان رسيد و امروز جلسه‌اي با مسئولان ليگ داريم و فردا با مسئولان 18 باشگاه ليگ برتر جلسه خواهيم داشت. بايد از باشگاه‌ها و مسئولانشان تشكر كنم كه براي ارتقاي سطح فوتبال ايران تلاش كردند. در جلسه طولاني امروز نقطه ضعف وقوت فوتبال ايران و باشگاه‌ها را براي مسئولان سازمان ليگ بيان كرديم و مي‌خواهم خلاصه‌اي از نقاط ضعف و قوت فوتبال ايران را بگويم.

* شور و اشتياق عظيمي در فوتبال ايران وجود دارد

باشگاه‌هاي پرسپوليس و استقلال و ساير باشگاه‌هاي ليگ برتر كانون هواداران خوبي دارند و شور و اشتياق زيادي در فوتبال ايران وجود دارد. از طرف AFC به كليه باشگاه‌هاي ايران به خاطر اين همه علاقمندي و اشتياق تبريك مي‌گويم.

نكته دوم مثبت كه عزيز محمدي و گروهش در سازمان ليگ انجام مي‌دهند اين است كه ليگ را به طور منظم برگزار مي‌كنند و با تلاش و كار فوق‌العاده سازمان ليگ و باشگاه‌ها براي پيشرفت تلاش مي‌كنند. در بازديدها متوجه شديم فوتبال ايران در سطح پايه پيشرفت كرده و برنامه‌هاي خوبي در اين زمينه وجود دارد.

تقريبا تمامي باشگاه‌هاي ايران آكادمي فوتبال زير 10-14-16- 18-21 و زير 23 سال دارند و باشگاه‌ها در اين راستا تلاش مي‌كنند البته بايد از مربيان مجرب هم استفاده شود. ضمن اينكه بايد براي تيم‌هاي زير 6 و8 سال نيز برنامه‌ريزي‌هاي خود را شروع كنند تا از اين نظر فوتبال ايران به بهترين كشور آسيا تبديل شود.

* نقطه ضعف، ‌كمبود امكانات و استاندارد نبودن ورزشگاه‌ها

در مورد نقطه ضعف فوتبال ايران بايد بگويم اولين آن مربوط به امكانات است. ورزشگاه‌ها بايد امكانات بيشتري داشته باشند و به معيارهاي AFC در اين زمينه نزديك شوند. امكاناتي كه در اختيار رسانه‌ها و بازيكنان است مناسب نيست. ضمن اينكه كيفيت زمين ورزشگاه‌ها نيز مناسب نيست. به غير از ورزشگاه‌ها تيم‌ها بايد زمين تمرين خوبي داشته باشند. زمين تمرين هم از كيفيت پاييني برخوردار است. باشگاه‌ها بايد خدمات رفاهي بيشتري را در اختيار رسانه‌ها و ساير افرادي كه در فوتبال سهم دارند قرار دهد. بليت فروشي نيز بايد در اختيار خود باشگاه‌ها قرار گيرد.

در فوتبال به غير از بازيكن و داور كه اركان اصلي هستند، بخش‌هاي ديگري مانند تماشاگران، حاميان مالي، رسانه‌ها و افراد ديگر هم دخالت دارند.

* به رسانه‌هاي ايران علاقه زيادي دارم

همانطور كه شور و اشتياقي در فوتبال ايران وجود دارد بايد به مسائل امنيتي توجه بيشتري در ورزشگاه‌ها شود. من علاقه زيادي به رسانه‌هاي داخلي ايران دارم و باشگاه‌هاي ميزبان بايد امكانات بيشتري را در اختيار رسانه‌ها قرار دهند. مسائل امنيتي و حراستي بايد تقويت شود. همچنين سيستم آي‌دي كارت بايد براي بازيكنان و رسانه‌ها بهتر انجام شود.

* آكادمي استقلال يك فضاي خوب براي باشگاه است

وي در پاسخ به اين سؤال كه آكادمي باشگاه استقلال را چه طور ديديد گفت: ديروز همراه با مديريت باشگاه از آكادمي اين باشگاه بازديد كردم و تحت تاثير قرار گرفتم. فضاي خوبي در اين آكادمي وجود دارد كه كارهاي فراوان و مفيد زيادي مي‌توان در سطح تيم‌هاي پايه انجام داد.

يكي از نقاط ضعف ايران امكانات است كه اگر آكادمي باشگاه استقلال در اختيار اين باشگاه قرار گيرد، اين باشگاه مي‌تواند به شرايط ايده‌آل در سطح باشگاه‌هاي ايران برسد. فقط 5 باشگاه ورزشگاه درجه‌ A دارند.

سوزوكي در پاسخ به اين سؤال كه پس از بازديد از باشگاه‌هاي ليگ برتري ايران ما مي‌توانيم هر چهار سهميه را در ليگ قهرمانان آسيا داشته باشيم يا نه، گفت: از پيشرفت باشگاه‌هاي ايران در رفع نقايص راضي هستم اما 5 باشگاه ايران ورزشگاه درجه A دارند و مديريت و باشگاه بايد ورزشگاه‌ها را تجهيز كنند. 13 باشگاه ورزشگاه‌هايي دارند كه حداقل معيارهاي AFC را كسب نكرده‌اند و يكي از بهترين معيارهاي تعداد سهميه‌هاي هر كشور همين ورزشگاه‌ها هستند كه در حال حاضر در ايران اين 13 باشگاه اين ورزشگاه‌ها را ندارند.

* فقط 4 باشگاه مدارك مالي خود را به زبان انگليسي به ما تحويل دادند

وي در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبني بر اينكه 9 باشگاهي كه شرايط مالي خوبي نداشتند را مي‌تواند اعلام كند گفت: سازمان ليگ 9 باشگاه را به ما معرفي كرد كه از 9 باشگاه فقط 7 باشگاه مدارك قابل قبول داشتند. فقط 4 باشگاه مدارك خود را به زبان انگليسي به ما تحويل دادند. ما در جلسه‌اي طولاني كه امروز با مسئولان سازمان ليگ داشتيم، از آنها خواستيم كه اين مسئله حل شود. هر چند اين مسئله نكته مشكلي نيست و به تعداد سهميه‌هاي ايران در ليگ قهرمانان آسيا خيلي ضربه نمي‌زند اما اجازه بدهيد در مورد جلسه‌اي كه امروز با سازمان ليگ داشتم دو نكته بگويم.

* باشگاه‌هاي ايران فقط يك اسپانسر دارند

نكته اولي كه مي‌خواستم بگويم اينكه در بازديدي كه از باشگاه ها داشتيم مشخص شد باشگاه هاي ايران فقط يك اسپانسر دارند و يا از يك سوبسيد دولتي استفاده مي‌كنند كه اين مسئله بايد اصلاح شود. نكته بعدي آنكه در باشگاه هاي ايران هزينه‌هايي كه صورت مي‌گيرد بسيار بيشتر از درآمدهاي آن است و مديريت باشگاه بايد در اين مسئله دقت كند.

* دستمزد بازيكنان فوتبال ايران بايد كاهش يابد

بيشترين هزينه‌هاي باشگاه هاي ايران به بازيكنان تعلق دارد و 70 درصد هزينه‌ها مربوط به دستمزد بازيكنان است. من دوست دارم همواره بازيكنان بيشترين درآمد را داشته باشند اما با توجه به درآمدهاي باشگاه ها معتقدم دستمزد بازيكنان ايران بايد كاهش پيدا كند. سوتفاهم نشود نمي‌خواهم ميزان دستمزد كنوني آنها كم شود و رقم قراردادها شكسته شود بلكه باشگاه ها بايد بين درآمد و هزينه‌هاي خود بالانس ايجاد كنند.

* حق پخش تلويزيوني كشورها را نمي‌توان مقايسه كرد

سوزوكي در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبني براينكه حق پخش تلويزيوني كدام كشورها بيشتر از ايران است، اظهار داشت: نمي‌توان حق پخش تلويزيوني كشورها را با يكديگر مقايسه كرد اما من مي‌دانم كه تا سه چهار سال پيش فوتبال ايران هيچ پولي بابت حق پخش تلويزيوني دريافت نمي‌كرد و سازمان ليگ تلاش بسياري كرد تا بابت حق پخش تلويزيوني پول بگيرد. اكنون نيز در ايران حق پخش گرفته مي‌شود كه اين اولين گام براي پيشرفت است. در حال حاضر نيز سازمان ليگ در حال مذاكره است تا بيشترين حق پخش را دريافت كند.

من مي‌دانم كه 95 درصد بازي‌هاي فوتبال ايران پخش مستقيم است و همچنين طرفداران زيادي به ورزشگاه ها مي‌روند و بايد بگويم ليگ برتر ايران نسبت به سه سال پيش پيشرفت زيادي كرده است و فدراسيون اكنون در حال مذاكره با شركت‌هاي مختلف است تا حق پخش بيشتري بگيرد و عزيز محمدي در اين راستا تلاش خواهد كرد.

* نمي‌توانيم در مورد جام باشگاه هاي جهان اظهارنظر كنيم

وي در مورد اينكه آيا با تمام مديران عامل باشگاه ها ديدار داشته است يا نه، گفت: نتوانستم با تمام مديران عامل جلسه داشته باشم اما كليه كادر باشگاه ها را در هنگام بازديد ديده‌ام.
وي در مورد درخواست ايران براي جام باشگاه هاي جهان گفت:‌ ما در اين زمينه نمي‌‌توانيم اظهارنظر كنيم زيرا استانداردهاي فيفا را نمي‌دانيم.

* از سال 2006 براي راه‌اندازي ليگ قهرمانان آسيا تلاش كرديم

كميته ليگ حرفه‌اي از سال 2006 در AFC تشكيل شد و پس از سه سال تحقيق به سال 2009 رسيديم و فقط بعد فني مسابقات را در نظر گرفتيم. ضمن اينكه جايزه نقدي گذاشتيم و كشورهاي حرفه‌اي را به اين مسابقات دعوت كرديم. فاز دوم اين جريان از سال 2009 شروع شد كه ما از باشگاه ها و كشورهايي كه در ليگ قهرمانان آسيا حضور داشتند بازديد كرديم تا بدانيم چقدر اين استانداردها بهبود يافته است. در سال 2012 نيز سهميه كشورها تغيير پيدا مي‌كند و در سال 2013 باز هم با مسئولان باشگاه ها جلسه خواهيم داشت. پهناوري قاره براي فوتبال غرب آسيا مشكل ايجاد كرده است.

سوزوكي در مورد اينكه برنامه ليگ قهرمانان آسيا به گونه‌اي است كه تيم‌هاي ايراني در ادامه مسابقات با تيم جديدي مجبورند به ميدان بيايند، گفت: آسيا قاره‌اي پهناور است و همين پهناوري باعث شده چهار كشور ايران، قطر، امارات و عربستان باشگاه ها‌يشان چنين مسئله‌اي را داشته باشند اما سعي كرده‌ايم رابطه شرق و غرب آسيا را بهبود ببخشيم. مي‌دانم كه به دليل اين پهناوري در فصل تابستان وقفه‌اي بين مسابقات ايجاد مي‌شود اما مي‌خواهيم امكانات ديگري داشته باشيم اينكه تيم‌ها از مرحله يك شانزدهم بتوانند كليه بازيكنان و كادر فني خود را تغيير بدهند.

* استقلال و پرسپوليس نبايد يك مجمع داشته باشند

سوزوكي در پاسخ به بحث خصوصي‌سازي باشگاه هاي استقلال و پرسپوليس در فوتبال ايران گفت: باشگاه ها بايد خصوصي و تجاري باشند اما استقلال و پرسپوليس سهامي هستند. ما نمي‌خواهيم تداخل مديريتي بين دو باشگاه وجود داشته باشد. سهام اصلي اين دو باشگاه دولتي هستند در حالي كه استقلال و پرسپوليس نبايد يك مجمع داشته باشند. ما مي‌دانيم كه قرار است استقلال و پرسپوليس به بخش خصوصي واگذار شوند. AFC نيز مشكلي از اين بابت ندارد فقط معتقديم مجمع دو باشگاه بايد با هم تفاوت كند. مشكلي وجود ندارد و از سازمان ليگ خواسته‌ايم مدارك مستند خود را در ارتباط با اين دو باشگاه به ما ارائه كند و ما درباره اين دو باشگاه تحقق بيشتري كنيم.