اجرائی کشوری

رقابت دو تیم استقلال و تراکتورسازی تبریز

دو تيم استقلال تهران و تراكتورسازي تبريز در حالي در هفته ششم رقابت هاي ليگ برتر فوتبال به مصاف هم مي روند كه هر دو تيم از انگيزه بالايي براي كسب هر سه امتياز اين بازي برخوردارند. هر چند دو تيم استقلال و تراكتورسازي از شرايط و امتيازهاي مساوي براي انجام بازي برخوردار نيستند و استقلال به دليل ميزباني و همچنين كسب نتايج خيره كننده در پنج هفته گذشته از شرايط و امتيازهاي بهتري نسبت به تراكتورسازي برخوردار است اما تراكتورسازي نيز با در اختيار داشتن كادر فني، بازيكنان مجرب و مهم تر از همه هواداراني كه اين تيم را هيچگاه تنها نگذاشته اند اميد زيادي براي كسب نتيجه در اين بازي و اثبات برتري خود دارد.
هر دو تيم ويژگي هاي مشترك زيادي در اين فصل از رقابت ها دارند كه از آن جمله مي توان به تمايل به بازي هجومي و عدم باخت در بازي هاي خارج از خانه در دو تيم اشاره كرد كه وجود اين دو فاكتور در نزد دو تيم، نويد يك بازي حساس و ديدني در هفته ششم مي دهد.
استقلال تهران كه تا به اينجاي كار باختي در كارنامه ثبت نكرده در اين بازي براي حفظ اين ركورد و تداوم پيروزي هايش به ميدان مي رود و مي خواهد با كسب برد در اين بازي، برتري خود را به تراكتورسازي و ديگر تيم هاي ليگ برتري نشان دهد.
در مقابل تراكتورسازي تبريز نيز با هدف حفظ جايگاه دومي خود در جدول رده بندي و صعود در آن و همچنين تكرار شكست استقلال در حضور هواداران اين تيم، وارد زمين مي شود و شايد بتوان عنوان كرد كه برنده اين بازي مي تواند قهرماني نيم فصل را نيز از آن خود كند.
به هر حال دو تيم استقلال و تراكتورسازي در حالي در روز هجدهم شهريور ماه جاري در ورزشگاه آزادي براي بيست و ششمين بار رو در روي هم قرار مي گيرند كه استقلال كسب چهاردهمين و تراكتورسازي كسب چهارمين برد مقابل همديگر را دنبال مي كنند.
استقلال و تراكتور سازي تاكنون و به طور رسمي 25 بار مقابل هم قرار گرفته اند و اولين مصاف اين دو تيم در فصل 54 ليگ تخت جمشيد در ورزشگاه تختي تبريز بود كه تراكتورسازي با تك گل حسين نورمحمدزاده استقلال قهرمان فصل 53 را شكست داد در حالي كه تراكتور تازه از دسته دوم به ليگ يك صعود كرده بود.
استقلال تاكنون 44 گل به ثمر رسانده و 20 گل نيز از تراكتور دريافت كرده و بهترين برد تراكتور دو نتيجه دو بر يك در فصل 75 ليگ يك و فصل دهم ليگ برتر و بهترين برد استقلال نيز دو نتيجه پنج بر يك بوده است.
دو تيم در جريان رقابت هاي ليگ برتر شش بار رو در روي هم قرار گرفته اند كه استقلال دو برد و تراكتورسازي يك برد به دست آورده اند و سه بازي نيز به تساوي انجاميده است.
استقلال در فصل اول ليگ برتر هم در بازي رفت و هم در بازي برگشت و به ترتيب با نتايج چهار بر صفر و يك بر صفر تراكتورسازي را شكست داد اما در فصل نهم كه اولين حضور تراكتورسازي پس از هفت سال دوري از ليگ برتر بود استقلال در شكست دادن تراكتورسازي ناكام ماند و دو تيم در دو بازي رفت و برگشت به تساوي هاي يك بر يك و دو بر دو رضايت دادند.
در فصل دهم ليگ برتر نيز تراكتورسازي در تبريز مقابل استقلال به تساوي يك بر يك دست يافت اما در آزادي و مقابل ديدگان هزاران هواداران استقلالي و البته هواداران تراكتورسازي با نتيجه دو بر يك اين تيم را شكست داد و به نوار ناكامي هاي 14 ساله تراكتورسازي مقابل استقلال قطع شد.
ديدار اين هفته دو تيم به دليل قرار گرفتن آنها در رده هاي اول و دومي جدول رده بندي و همچنين تقابل سرمربيان دو تيم كه هدايت دو تيم مدعي فصل يازدهم را بر عهده دارند حساسيت بازي را دو چندان كرده است.
البته خط دفاعي تيم فوتبال تراكتورسازي تبريز در بازي هاي گذشته چندان خوب عمل نكرده و هماهنگي خوبي با هافبك مياني اين تيم ندارد و تراكتورسازي براي اينكه از اين نقطه ضربه نخورد و مقابل مهاجمان تشنه استقلال تسليم نشود بايد اين مشكل را در اين بازي برطرف كند و از مرتضي اسدي سرگروه تيم به عنوان هافبك مياني استفاده نمايد.
استقلال تهران هم اكنون با 13 و تراكتورسازي با 12 امتياز از 5 بازي در رده هاي اول و دوم جدول رده بندي ليگ برتر قرار دارند.