اجرائی کشوری

رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا در مراسم قرعه کشی جام ملتها

ایران یکی از تراز اولهای آسیاست محمد بن همام رئیس کنفدراسیون فوتبال اسیا پس از پایان مراسم قرعه کشی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه آسیا فوتبال برترخود را با ده تیم در آسیا شروع کرده است،نام ایران را در میان این کشورها آورد… ژاپن،کره جنوبی،چین، استرالیا، ایران، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر، سنگاپور و ازبکستان کشورهایی بودند که بن همام از آنها به عنوان کشورهایی نام برد که در آسیا تراز اول هستند.بن همام درباره اینکه AFCبرای اینکه فوتبال در آسیا مبدل به پرطرفدارترین ورزش شود چه کارهای می خواهد انجام دهد گفت:« در حقیقت، همه ما دریافته ایم که آینده فوتبال در آسیا خواهد بود و این حقیقا شعار ما در ای اف سی است ولی مسیری که در آن قرار گرفته ایم،بسیار طولانی است. برای شروع کمک یا احداث مرکزی برای پیشرفت فوتبال، نیاز به بازسازی باشگاه ها، لیگ ها و تمام سازمانهای مرتبط به فوتبال حس می شود.ما به خودمان و آسیا باور داریم. ما به مهارتهایمان باور داریم. ما به اقتصادمان ایمان داریم و معتقدیم که هواداران فوتبال در آسیا، فوتبال را به عنوان مهمترین ورزش دنیا می دانند.به همین دلیل فکر می کنم که بازسازی فوتبال ما از نقطه نظر حرفه ای کلید موفقیت ماست.» البته بن همام درباره برخی ضعفها و قوتها در فوتبال آسیا گفت:«در گذشته ما به هر 46 عضو اتحادیه مان از یک زاویه و با یک دیدگاه نگاه می کردیم و فکر می کردیم که چه چیزی برای ژاپن خوب است، چه کاری برای قطر مفید است و چه راهکاری برای نپال و گوان سودمند است. در حقیقت این دیدگاهی بود که ما به فوتبال داشتیم و شیوه ای بود که طبق آن فوتبال آسیا را سازماندهی می کردیم. اکنون ما اتحادیه فوتبالمان را به حداقل سه سطح طبقه بندی کرده ایم. حقیقتا فوتبال برترخود را با ده تیم در آسیا شروع کرده ایم.این ده کشور عبارتند از :ژاپن،کره جنوبی،چین، استرالیا، ایران، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر، سنگاپور و ازبکستان.اینها کشورهای تراز اول در آسیا از نظر زیربنایی، اقتصاد برتر و استانداردهای برتر فوتبال هستند و از همین جاست که حرفه ای گری در بازی را آغاز کرده ایم- حرفه ای کردن باشگاه ها، لیگها و تاکید برروی سطح بالا. بعد از آن دو رده دیگر در آسیا داریم ، پس آنچه همه می بینند، آنهایی که از نزدیک با فوتبال هستند فوتبالی تراز اول با معیارهای بالا را می بینید و پس از آن دو سطح دیگر را مشاهده می کنید که می توان گفت بین حرفه ای و آماتوریسم هستند و گروه سوم که عملا برای فوتبال آماتور است.
بن همام درباره رشد اقتصادی فوتبال در آسیا گفت:« ما اکنون در حال تلاش هستیم تا فوتبال حرفه ای را درابتدا در این ده کشور جابیندازیم . بله ما این معیارها را پیاده سازی کرده ایم.اگر می خواهید فوتبال را حرفه ای دنبال کنید،تیم می بایست هویتی تجارتی داشته باشد. می بایست استراتژی مارکتینگ، استراتژی رسانه ای داشت و می بایست تمام این استراتژی ها را بهبود بخشید.شما می بایست افرادی حرفه ای را در اطراف خود داشته باشید و برنامه های مشخصی برای پیشرفت و افزایش سیستمی بر پایه هواداران داشته باشید.بنابراین واقعا در اکثر کشورهای کنونی نمی توان به این معیارها دست یافت؛ به عنوان مثال در هند. ولی از نقطه نظر این معیارها.اکنون اگر می خواهید حرفه ای باشید و اگر می خواهید در محیطی حرفه ای و در فوتبالی حرفه ای به فعالیت بپردازید، می بایست این ساختار را پیاده کنید.شما می بایست هر ساله گزارشهای بازرسی را به ما بدهید تا ببینیم که باشگاه شما تا چه مبلغی حاضر به سرمایه گذاری است.چقدر پول از خزانه شما خارج شده و شما چطور می توانید مبلغ قرضهایتان را تامین کنید. ما از اروپا درسهای زیادی آموخته ایم و می خواهیم از مشکلاتی که در فوتبال اروپا وجود دارد، اجتناب ورزیم؛ چرا که فوتبال حرفه ای در اروپا، تاریخچه ای طولانی دارد. آنها حدودا با سپری کردن صد سال، به اینجا رسیده اند، پس اکنون اگر این حرفه ای گری وجود دارد، قطعا تمام این مراحل ایجاد و سپری شده است.در مورد ما، اوضاع برعکس است. ما مشغول تهیه کردن قوانینمان هستیم و بعد به مردم می گوئیم که اگر می خواهید بخشی از حرفه ای گرایی باشید، پیش از آنکه ما شما را به عنوان یک لیگ حرفه ای یا یک باشگاه حرفه ای بشناسیم، می بایست این مراحل را سپری کنید.به عنوان مثال اکنون در اروپا، صحبت از تعیین سقفی برای دستمزدهاست – هرچند که این بازار است و در بازار می بایست نبرد کرد. ولی ما امروزه در آسیا،در شرایطی هستیم که سقف حقوق تعریف کنیم، چرا که این همان چیزی است که ما در حال ساخت آن هستیم و هر لیگی که مایل باشد تا سقف حقوق تعریف کند، از آن استقبال می کنیم تا در رقابتهای ما حاضر باشد. اگر آنها تمایلی نداشته باشند، خب ، آنها این حق را دارند ولی نمی توانند بخشی از ما باشند.پیش از آنکه دربی برای حرفه ای گرایی در فوتبال را باز کنیم، می بایست تمام این معیارها را مطرح و اجرایی کنیم.
رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره وضعیت دستمزد بازیکنان در آسیا گفت:« فکر می کنم که در آسیا دستمزدها کم و متعادل هستند.فکر نمی کنم که ما به بازیکنان دستمزد اضافی پرداخت می کنیم. طبیعتا، منبع درآمدهای ما هم در مقایسه با لیگهای اروپایی بسیار کوچک و محدود است؛ به عنوان مثال ما در حال دست و پنجه نرم کردن هستیم تا توازنی میان درآمد و هزینه هایمان برقرار کنیم. پس ژاپن، یکی از همان کشورهایی که واقعا دستمزد فوتبالیستها در آن کشور، چندان بالا نیست، یکی از آن کشورهایی است که امیدواریم که بتواند نسبت به سقف دستمزدها واکنش مثبتی نشان دهد.
بن همام در ادامه گفت:« فوتبال محصولی بین المللی است. فوتبال یک سرگرمی است. در زندگی شما، اگر با فوتبال به عنوان یک هنر که می خواهید بروید و آن را تماشا کنید، رفتار نکنید، اگر نخواهید که با استادیوم مثل یک سالن تئاتر برخورد کنید، خیلی چیزها را از دست می دهید. و زمانی که به دنبال یک سرگرمی هستید، برایتان مهم نیست که فلان خواننده از ایالتی دیگر یا از ایتالیا یا آسیا می آید؛ هنر ، هنر است.پس دقیقا مورد مشابهی در مورد موضوع مورد بحث ما و در مورد فوتبال رخ می دهد. پس آیا ما دوست داریم که فوتبال اروپایی را ببینیم؟ این یک هنر است. می بایست آن را ببینیم.شما می خواهید فوتبال آمریکای جنوبی را ببینید؟ این هم یک هنر است، شما می خواهید آن را تماشا کنید و ما همچنین دوست داریم که هنرهای آسیایی مان و هنرمندان آسیایی مان را به دنیا هدیه کنیم.من هیچ وقت بدم نمی آید که روزی ببینم که فوتبال ما در اروپا یا آمریکا جنوبی تماشا می شود و طرفدار دارد. از همین رو، واقعا از دعوت از باشگاه های اروپایی و یا تیمهای آمریکای جنوبی برای حضور و نمایش توانایی هایشان و معرفی شان به تماشاگران آسیایی استقبال می کنم. در پایان روز، همه چیز فوتبال است. بله، من نمی خواهم ببینم که هیچ فوتبالی جلوی برآورده شدن آرزوهایمان و پیشرویمان به سمت بالاتر و بالاتر را بگیرد.
بن همام رییس قطری کنفدراسیون فوتبال آسیا در پایان درباره قرعه کشی جام ملتهای آسیا گفت:« گروه‌بندی صورت گرفته بسیار متوازن است و از هم‌اکنون نمی‌توان پیش‌بینی کرد که صعود کدام تیم‌ها قطعی و قهرمان جام چه تیمی است و همه چیز می‌تواند متصور باشد. محمد بن همام با اظهار امیدواری به اینکه دیدارهای خوبی را در سطح مسابقات جام ملت‌های آسیا شاهد باشیم، گفت: امیدوار هستم سطح فنی بازی‌ها در کنار رعایت اخلاق و بازی‌های جوانمردانه در این دوره از مسابقات جام ملت‌های آسیا پیشرفت خوبی داشته باشد. در همین حال، بن همام با زیرکی خاصی از پاسخ دادن به این که چه تیمی قدرتمندترین تیم حاضر در این مسابقات و امید اول کسب مقام قهرمانی است خودداری کرد و سعی کرد از جایگاه رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا سخن بگوید. در همین حال همچنین بن همام که در کشورش میزبان قرعه‌کشی جام ملت‌های آسیا بود با کنارگذاشتن پوشش شرقی خود دشداشه را برتن کرده بود. رسانه‌های خبری منطقه در خصوص واکنش بی‌طرفانه رییس قطری کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کردند، بن همام تلاش دارد جایگاه خود را به کشورش و یا منطقه حوزه خلیج فارس یا غرب آسیا محدود نکند و از جایگاه یک مقام عالی رتبه فیفا اظهار نظر کند.بن همام تاکید کرد که قدرت‌های فوتبال آسیا به صورت یکسان در تمام گروه‌های چهارگانه سیدبندی شده‌اند.