اجرائی کشوری

بهترين موقعيت براي تيم فوتبال تراكتورسازي تبريز

تيم فوتبال تراكتورسازي تبريز كه چهارمين سال حضور خود در ليگ برتر را تجربه مي كند با قرار گرفتن در مسير ترقي و حضوري مقتدارنه در ليگ يازدهم، بهترين وضعيت ممكن از نظر آماري و رده بندي را در اين فصل در اختيار دارد. اين تيم پس از حضور در ليگ هشتم و كسب نتايج قابل قبول براي تيمي كه هفت سال از سطح اول فوتبال ايران دور بود، به عنوان نماد ورزشي آذربايجان، در بين علاقمندان ورزش و فوتبال و حتي مسئولين مطرح شد و سطح توقع و انتظارات از اين تيم روز به روز بيشتر شد.
تراكتورسازي تبريز كه در اولين دوره ليگ برتر در فصل 81-80 با كسب نتايجي ضعيف و قرار گرفتن در چهاردهمي و انتهايي جدول رده بندي به ليگ دسته اول سقوط كرد براي بازگشت مجدد به ليگ برتر، هفت سال متوالي تلاش كرد و مربيان و بازيكنان بيشماري را تجربه نمود.
اين تيم محبوب شهرستاني كه بازي هاي آن در ليگ دسته اول نيز همواره مملو از تماشاگر بود بالاخره در فصل 89-88 و با سرمربيگري فراز كمالوند موفق به راهيابي به ليگ برتر شد و به حسرت هفت ساله اين تيم و هواداران تبريزي پايان داد.
كمالوند و شاگردانش در فصل نهم رقابت هاي ليگ برتر توانستند با كسب 47 امتياز از 34 بازي و قرار گرفتن در رده هفتم جدول رده بندي، در دل هواداران بيشتر جا باز كنند و اميدهاي تيم براي كسب سهميه آسيايي را در دل هواداران زنده كنند.
تراكتورسازي در فصل دهم نيز به رغم ابقا كادر فني و بيشتر بازيكنان فصل قبل و جذب چند بازيكن مطرح ديگر، تنها دو پله در جدول رده بندي صعود كرد و با 57 امتياز از 34 بازي ليگ را در رده پنچم به پايان برد و آسيايي شدن اين تيم در حد شعار باقي ماند.
همه چيز براي اين تيم به فصل يازدهم كشيده شد و مسئولان باشگاه دست به تغييرات بزرگي هم در كادر فني و هم در بازيكنان زدند تا شايد بتوانند آرزوي آسيايي شدن هواداران را برآورده كنند.
هر چند امير قلعه نويي كه پرافتخارترين مربي ليگ برتر به شمار مي شود و چهار عنوان قهرماني با تيم هاي مختلف در كارنامه دارد هيچ قولي مبني بر كسب سهميه آسيايي با اين تيم و يا قهرماني نداده اما آغاز خوبي داشته و بهترين وضعيت را در كارنامه ليگ برتري تراكتورسازي كسب كرده است.
پس از گذشت پنج هفته از رقابت هاي ليگ يازدهم، تراكتورسازي قلعه نويي پاياپاي تيم استقلال ديگر مدعي اين فصل حركت مي كند و احتمال اينكه اين تيم بتواند سهميه آسيا را براي تبريز به دست آورد بيشتر از دوره هاي گذشته است.
با نگاهي گذرا به آمار اين تيم در پنج هفته اول ليگ و در مقايسه آن با دوره هاي گذشته، عملكرد بهتر اين تيم به وضوح به چشم مي خورد.
اين تيم در دور اول ليگ برتر در پنج هفته اول با كسب دو امتياز از پنج بازي در رده دوازدهم ايستاد و در فصل نهم تنها هفت امتياز از پنج بازي كسب كرد و رده هشتم را از آن خود كرد.
تراكتورسازي در فصل گذشته نيز با پنج امتياز از پنج بازي در رده سيزدهم قرار گرفت اما در اين فصل با كسب 12 امتياز و قرار گرفتن در رده دوم جدول، نشان داد كه حرفهايي براي گفتن در ليگ يازدهم دارد و يكي از مدعيان اين ليگ است.
قلعه نويي در صورتي كه بتواند خط دفاعي خود را مستحكم تر كند و هماهنگي بين دروازه بان، خط دفاعي و هافبك مياني را زياد تر كند مي تواند در كنار داشتن خط حمله اي قدرتمند، خط دفاعي مستحكمي داشته باشد و شگفتي ساز ليگ يازدهم شود.
اين تيم هم اكنون خود را براي انجام بازي با استقلال تهران در هفته ششم آماده مي كند كه روز هجدهم شهريور ماه جاري در ورزشگاه آزادي تهران برگزار خواهد شد و مي شود از آن به عنوان فينال زودرس دور رفت رقابت هاي ليگ برتر يازدهم ياد كرد.